Miodowe Lata


Filmy i seriale
Polskie Miodowe Lata to licencyjna wersja amerykańskiego sitcomu z lat pięćdziesiątych The Honeymooners. W Polsce serial, który zarazem był spektaklem teatralnym doczekał się dziewięciu sezonów i 131 odcinków.

Serial opowiada o dwójce zaprzyjaźnionych rodzin - Krawczyków i Norków, których mężowie wpadają na coraz to głupsze pomysły. W rolę głównych bohaterów wcielili się Cezary Żak (Karol Krawczyk), Artur Barciś (Tadeusz Norek), Agnieszka Pilaszewska (Alina Krawczyk) oraz Dorota Chotecka (Danuta Norek). W 96 odcinku w obsadzie Miodowych Lat dochodzi do wymiany jednej z głównych aktorek - Agnieszkę Pilaszewską, w roli Aliny, zastępuje Katarzyna Żak (prywatnie żona Cezarego Żaka), i jak wielu widzów zauważyło, był to początek końca "dobrych" Miodowych Lat. Gwoździem do trumny było jednak nakręcenie sitcomu pod tytułem "Całkiem nowe lada miodowe", które swoją premierę miały jesienią 2004 roku. Powstało zaledwie 17 odcinków, które kręcone były już bez udziału publiczności i nie na deskach teatru.

Warte zauważenia jest fakt, że widzowie w roli żony Karola Krawczyka bardziej widzieli aktorkę Agnieszkę Pilaszewską, niż jego prawdziwą żonę, która w 7 sezonie dołączyła do obsady. To właśnie Pilaszewska oraz fakt, że serial kręcony był w teatrze i przy udziale prawdziwej publiczności, sprawiało, że sitcom oglądało się lekko i z uśmiechem.

Pomimo, że koszt produkcji serialu był naprawdę niewielki, to Miodowe Lata zapisały się w pamięci wielu milionom Polaków. Każdy pamięta "genialne pomysły" Karola (walczącego z otyłością) i Tadka, który z kolei panicznie bał się własnej żony. Takie teksty jak "Tadzik!", którego używała Danuta Norek, czy "w mordę jeża" Romana Kurskiego, ale także "Panie Karolu, Stop!", czyli standardowy tekst prezesa Jana Marszałka, na zawsze zapadną w naszej pamięci. Serial dostarczył tak wiele śmiesznych i kultowych tekstów, że ciężko byłoby je wszystkie tutaj wypisać.

Miodowe Lata nadawane były przez Polsat od 13 października 1998 roku do 20 grudnia 2003 roku.

Serial z racji, że kręcony był w teatrze i z niskim nakładem, ma wiele błędów. W wielu scenach widoczny jest mikrofon, albo brak sufitu. Także nie do końca wyjaśnione jest, w jaki sposób i kiedy poznał się Karol z Tadkiem, ponieważ w różnych odcinkach pada inna odpowiedź.

Miodowe Lata kręcone były w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie przy udziale prawdziwej publiczności

Polsat planuje nakręcenie nowych odcinków, które na ekranach telewizorów miałyby się pojawić w 2017 roku, a zdjęcia ruszyłyby jesienią 2016 roku.

Komentarze