Generał Daimos


Kreskówki
Kolejna japońska bajka animowana, którą Polacy mogli oglądać dzięki kanałowi Polonia 1. Pomimo, że anime wyprodukowane było w roku 1978, to w naszym kraju hitem stała się dopiero w pierwszej połowie lat 90. XX wieku.

Fabuła bajki jest dosyć prosta - kosmici - Baamisjanie - napadają na Ziemię, a dzięki przewadze technologicznej ją niszczą. Na ratunek staje potężny robot Daimos, mierzący czterdzieści pięć metrów i ważący sto pięćdziesiąt ton. Maszyna miała to do siebie, że potrzebowała pilota, którym został syn jego twórcy - karateka Kazuya Ryuzaki. Na domiar złego chłopak zakochuje się w wzajemnością w Erice, która jest księżniczką Baamisjan.

Generał Daimos to 44 odcinki trwające 25 minut. Grafika również nie powala, ale patrząc na datę produkcji to nie ma na co narzekać. Mocnym elementem jest muzyka, głównie z czołówki pt. "Tate! Toushou Daimos", którą nucili wszyscy, a w Japonii stała się swego czasu nawet hitem.

Scenariusz bajki był zawsze podobny. Na ziemię nadają kosmici, z bazy Daimowik wyrusza Kazuya z przyjaciółmi Kyoshiro Yuzuki i Nana Izumi, którzy pilotują myśliwiec, następnie bohater podłącza się do Daimosa, który zanim przemieni się w robota jest ciężarówką. Przeważnie w początkowym fragmencie walki, Kazuya ma problemy, jednak ostatecznie przy użyciu "podwójnego wichru" i "miażdżącej pięści" pokonuje wroga.

Pomimo, że w pierwszej połowie lat 90. bajka leciała bardzo wcześnie, bo o 6 rano to nie sprawiało problemu, aby wstać. Z ciekawostek warto wspomnieć o robocie, którego w czołówce niszczy Daimos. Maszyna ta nie wystąpiła w żadnym odcinku. Dodatkowo wszystkie roboty zniszczone przez Daimosa podczas wybuchu tworzyły grzyb atomowy, który prawdopodobnie był hołdem twórców dla ofiar z Hiroszimy i Nagasaki.

Komentarze

Komentujesz jako gość.
  • Niezarejestrowany (***.***.53.236) 2019-05-18 05:31:08
    How would you like to Upload A SINGLE Video And RANK for 100 LANGUAGES !!! FACT #1 ONLY 25% of the searches made online are in ENGLISH! And yet everybody focuses on trying to rank in ENGLISH! FACT #2 YouTube is the 2nd BIGGEST website in the world… And still you focus all your efforts trying to rank and get traffic ONLY from Google! http://bit.ly/2PVgtFh DO THE MATH: With Over 3 Billion Searches A Month… All the visitors that you will ever need ARE ALREADY ON YOUTUBE! 3 billion searches a month. 75% are not in English… Do the math… 2.2 billion searches each month in foreign languages! Are you getting an idea on how much money you are leaving on the TABLE? http://bit.ly/2PVgtFh