Walkie Talkie CB Style Original NS-881


Krótkofalówka
Wyposażenie domu
Kto z nas nie chciał podsłuchiwać rozmów sąsiadów albo znajomych? W latach 90. taką możliwość dały popularne "Łoki Toki", czyli krótkofalówki, które pozwalały na komunikację osób niewiele oddalonych od siebie.

Konstrukcja najpopularniejszych Walkie Talkie CB Style Original NS-881 była nad wyraz banalna, jednak w czasach, kiedy praktycznie nie było telefonów komórkowych, a jak były to wielkości cegły, takie krótkofalówki (chociaż niektórzy mylnie nazywali je również mikrofalówkami) robiły prawdziwą furorę.

Zasięg "łoki toki" był niewielki, bo według producenta około 50 metrów, ale często i taka odległość to były wyżyny możliwości tego przedmiotu. Walkie Talkie działały na częstotliwości 27 MHz i zasilane były bateriami 9V. Jakość odbioru odbiegała od doskonałości, jednak musimy sobie uzmysłowić, że w tamtych czasach wszystko co nie potrzebowało kabla, aby ze sobą porozmawiać budziło podziw.

Przedmiot, który de facto wymyślony został, aby można było się komunikować z niewielkich odległości i tylko za pomocą tego urządzenia, dawał możliwość "wychwycenia" cudzej rozmowy i chyba to sprawiało największą frajdę. Podpięcie się pod taką rozmowę dawało masę możliwości, ale najczęściej było to zwykłe przedrzeźnianie osób, które np. telefonowały do siebie. Niektórzy, aby dostać się na wyższą częstotliwość dorabiali dodatkowe antenki z drucików lub innych metalowych elementów.

Wiele osób dzięki Walkie Talkie nauczyło się alfabetu Morse'a, ponieważ na zewnętrznej części krótkofalówki była ściąga, która pokazywała opis sygnałów.

Obecnie nadal możemy kupić to cudo techniki, a cena kształtuje się w granicach około 20 zł.

Komentarze

Komentujesz jako gość.