Alf


Filmy i seriale
2 osoby pamiętają to
Serial Alf opowiada o kosmatym kosmicie, który rozbił się swym statkiem o jeden z amerykańskich domów, a następnie został przez tę rodzinę przygarnięty. Przybysz z planety Melmack bardzo szybko stał sie pełnoprawnym członkiem rodziny Tannerów, jeszcze szybciej zdobył sympatię widzów, głównie dzięki swojemu sarkastycznemu, często nieco szyderczemu, poczuciu humoru. Alf nie był zwykłym kosmitą, był pod każdym względem wyjątkowy. Jak sam deklarował ma 8 żołądków, które najchętniej by zapełnił jakimś tłuściutkim kotem, bo to właśnie koty są dla niego istną delicją i największym przysmakiem. Wokół tego tematu kręcą się liczne humorystyczne, serialowe scenki.

Największą zagadką, która frapowała widzów było to w jaki sposób Alf się porusza. Czy jest sterowany jak robot, kukła, czy może siedzi w niej jakiś karzeł? Prawda leży po środku. W zdecydowanej większości scen Alfa grała kukła, która była sterowana za pomocą trzech aż osób, gdzie każda odpowiadała za inny element ruchu czy ekspresji naszego bohatera. To właśnie z tego powodu Alf, prawie zawsze był pokazywany od pasa w górę. Spytacie się jak to wyglądało, gdy w nielicznych scenach widoczna była pełna postura Alfa. Otóż w wtedy, w rolę kosmity wcielał się cyrkowiec Michu Meszaros. Nie wiadomo na ile prawdziwe są plotki, które mówią, że karzeł szybko znienawidził swoją nową rolę z racji tego, że kostium był bardzo niewygodny i było w nim nieludzko duszno i gorąco.

Innym mało znanym faktem jest to, że serial był mocno cenzurowany. Stało się tak za sprawą tego, że Alf szybko zdobył popularność najmłodszej części widzów. Z tego powodu Alfa, z piwem w ręku można było obejrzeć tylko w pierwszym odcinku sitcomu. Bezwzględnie były też wycinane dwuznaczne, sprośne żarty, którymi według jednego z aktorów - Paula Fusco, zapełnione były pierwotne wersje serialu.

Z relacji aktorów dowiedzieliśmy się również, że atmosfera na planie filmowym nie była najlepsza. Aktorzy się generalnie nie lubili, często dochodziło do awantur. Max Wright, który wcielił się rolę Williego Tannera potrafił się wkurzyć o to, że Alf dostał lepszy czy zabawniejszy tekst od niego. Zresztą losy tego aktora nie potoczyły się najlepiej, mówiąc bardzo, bardzo delikatnie. Aktor uzależnił się od cracku i regularnie płacił (płaci?) bezdomnym menelom za seks bez zabezpieczeń. Reszta aktorów co prawda nie stoczyła się tak nisko, ale również nie porobili zawrotnych karier po zakończeniu nagrań,a z racji bardzo dużej popularności serialu była do tego wielka okazja.

Serial zakończył się odcinkiem, w którym Alf, przy próbie powrotu na swoją rodzimą planetę, łapany jest przez federalnych. Fakt ten nie za bardzo spodobał się szczególnie amerykańskim widzom, którzy lubią happy endy.

Komentarze

  • profesor doktor Kuppelweiser 2016-12-16 10:00:56
    jako dzieciak nie dostrzegałem w Alfie wyrachowanego cynika i mistrza ciętej riposty
    • Paulinka 2016-12-16 10:24:42
      ja też nie miałam takich odczuć, dla mnie Alf był poczciwym zabawnym kosmitą i uwielbiałam go jako dziecko. Humorystyczne scenki i potyczki Alfa z kotem do dziś wywołują uśmiech na twarzy i do dziś darzę ten serial ogromną sympatią.