Wieczorynka/Dobranocka


Programy TV
2 osoby pamiętają to
Kto z nas nie pamięta jak o dziewiętnastej zasiadał przed telewizorem w oczekiwaniu na swoją ulubioną bajkę? I kto za tym nie tęskni?

Przez ponad 50 lat w TVP 1 gościła w polskich domach Wieczorynka. Wychowała kilka pokoleń Polaków i wyznaczała dzieciom rytm dnia. Kto z nas nie pamięta słynnego polecenia rodziców - „po dobranocce idziesz spać”.

Pierwszy raz wyemitowana w latach 50 XX w. i wówczas były to tylko polskie bajki (pierwsze polskie bajki to Jacek i Agatka i Miś z okienka). W latach 70 tych zaczęto puszczać także zagraniczne produkcje. Wieczorynka trwała początkowo ok 10 minut, pod koniec lat 70 tych wydłużono czas emisji do 20 minut w weekendy, a od 1993 roku także w dni powszednie. Emitowana zwykle ok godziny 19.00 (w zależności od lat, w jakich była nadawana to 19.20, 18.50, 19.15, choć najczęściej o godz. 19.00 i z tą porą jest najbardziej kojarzona). Ze względu na słabnące zainteresowanie najmłodszych widzów postanowiono zdjąć Wieczorynkę z ramówki TVP 1, i tak ostatnia wieczorynka wyemitowana została 30 sierpnia 2013 r. Obecnie nadawana jest na TVP Polonia i TVP ABC, jednak nie cieszy się już taką popularnością jak kiedyś.

Po latach dzisiejsi dorośli często wspominają bajki puszczane w Wieczorynce, zwłaszcza, że obecnie powstało tyle nowych bajek i programów dla dzieci, że dzisiejsi najmłodsi widzowie raczej już nie znają bajek z tamtych lat.

Starsze pokolenie najczęściej wspomina takie wieczorynki jak Reksio, Jacek i Agatka, Miś Uszatek, Przygody rozbójnika Rumcajsa, Wilk i Zając, Krecik, Przygody Bolka i Lolka, Dziwny świat Koziołka Matołka, Zaczarowany Ołówek, Przygody Kota Filemona czy Przygody Misia Colargola.

Natomiast młodsze - Gumisie, Brygada RR, Przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda, Tom i Jerry, Troskliwe Misie, Przygody Kubusia Puchatka, Smerfy, Pszczółka Maja, Muminki (czy jest ktoś kogo nie przerażał często mroczny klimat doliny Muminków, Buka i Hatifnatowie?).

Najbardziej oczekiwaną i cieszącą się największą popularnością była zwykle niedzielna wieczorynka, w której emitowane były kreskówki z cyklu "Walt Disney przedstawia".

Dzisiejsi kilkulatkowie, przedszkolaki i najmłodsi uczniowie z Wieczorynki kojarzą głównie Strażaka Sama, Świnkę Peppę, Listonosza Pata czy Boba Budowniczego – nie ukrywajmy, że nie są już tak ciekawe i z taką sympatią przyjmowane przez dzieci jak te starsze bajki. Może więc nic dziwnego, że oglądalność wieczorynki tak znacznie spadła, że musiała być zdjęta z wieczornego bloku programowego TVP 1?

A która bajka była Waszą ulubioną?

Komentarze

 • +2
  Paulinka 2016-12-21 21:23:58
  Muminki i Gumisie. A czołówka Muminków <3 symbol dziecięcej beztroski i zabawy, aż się łezka kręci na wspomnienie =)
 • +1
  profesor doktor Kuppelweiser 2016-12-20 13:38:58
  Tylko Muminki, Brygada RR i Gumisie. Moim zdaniem jedne z najlepszych bajek, jakie leciały w polskiej telewizji
 • Niezarejestrowany (***.***.195.248) 2016-12-20 13:09:04
  Najgłupsza bajka jaką kiedykolwiek widziałam to Świnka Peppa, nic dziwnego że dzieciaki nie chciały tego oglądać
 • Niezarejestrowany (***.***.131.72) 2017-08-20 21:49:53
  oh gdybym tylko znalazł moją wieczorynkę dzieciństwa przestawali ją puszczać na całe 6 miesięcy tylko mogłem ją oglądać w wakacje była o takich wróżkach latających różowym i chyba zielonym ale nie timmy turner :(
 • -1
  Niezarejestrowany (***.***.158.13) 2016-12-21 21:54:59
  zdecydowanie muminki górą!! chociaż smerfy i gumisie też były super :)