Championship Manager 2001/2002


Sports Interactive
Gry komputerowe
1 osoba pamięta to
Championship Manager był serią symulatora menadżera piłkarskiego, dzięki któremu mogliśmy swoją drużyną zdobyć np. puchar Ligi Mistrzów lub Puchar Ligi Europy, takimi zespołami jak GKS Katowice, czy Górnik Zabrze.

Wydany w październiku 2001 roku Championship Manager pozwalał nam na pokierowanie zespołem z lig takich państw jak: Belgia, Anglia, Francja, Niemcy, Holandia, Włochy, Portugalia, Szkocja, Hiszpania, Chorwacja, Dania, Finlandia, Grecja, Irlandia Północna, Polska, Irlandia, Rosja, Szwecja, Turcja czy Walia.

W przeciwieństwie do obecnie wydawanych menadżerów, w CM 01/02 mecz rozgrywany był na zasadzie napisów, czyli nie widzieliśmy jak piłkarze biegają po murawie, a jedynie śledziliśmy relację tekstową. Mogę jednak wszystkich zapewnić, którzy wątpią w to, że taka gra dostarczała emocje, to czytanie relacji meczowej było chyba bardziej stresujące niż obecnie oglądanie meczy w Football Managerze.

Ogromnym plusem tej serii CM'a, była możliwość gry zespołem z polskiej Ekstraklasy, dzięki czemu obecność np. Stomilu Olsztyn w Lidze Mistrzów była jak najbardziej realna. Gracze pamiętają takie talenty jak: Maxim Tsigalko, Julius Aghahowa czy Grzegorz Pater. Część fanów CM'a sama tworzyła taktyki, a część posługiwała się tymi stworzonymi przez społeczność najpopularniejszego symulatora menadżerskiego piłki nożnej.

Wiele osób uważa, że właśnie CM wydany w 2001 roku, był jednym z najlepszych tej serii, która później przemianowana została na Football Manager. Dowodem na to może być fakt, że do dzisiaj są gracze, wydają aktualizację właśnie na tego menadżera piłkarskiego.

Z biegiem czasu mogliśmy obserwować czy talenty z gry Championship Manager przekładały się w realnym świecie. Historia zna także przykłady, kiedy gracze wysyłali swoje CV, bazujące jedynie na CM'ie do prawdziwych klubów piłkarskich, w których akurat był wakat na stanowisku menadżera.

Komentarze