Nirvana


Osobowości
Nirvana to kultowy amerykański zespół tworzący muzykę grunge. Został założony przez Kurta Cobaina, wokalistę i gitarzystę oraz basistę Krista Novoselica w Aberdeen (USA).
Pierwszy singiel promujący album Nevermind, "Smells Like Teen Spirit” zyskał ogromne uznanie wśród fanów Nirvany i zapoczątkował krótką choć burzliwą karierę zespołu kojarzonego z Generacją X, a sam Kurt Cobain przez długi czas był uznawany za "przedstawiciela nowego pokolenia".
W 1994 roku w Rzymie wokalista trafił do szpitala na skutek połączenia leków z alkoholem, co przerwało trasę koncertową promującą album "In Utero". Po powrocie do USA w kwietniu 1994 roku Kurt Cobain został znaleziony martwy w swoim domu w Seattle, gdzie odebrał sobie życie strzałem z pistoletu.
Po śmierci kultowego wokalisty zespół rozwiązano, jednak jego popularność nie malała. Ukazało się wiele płyt nagrywanych podczas koncertów Nirvany, np. MTV Unplugged in New York.
ikona
Sukces Nirvany rozpoczął się w 1991 roku wraz z wydaniem albumu Nevermind z charakterystyczną okładką albumu, na której kilkumiesięczne dziecko płynie za jednodolarowym banknotem.

Komentarze