Gramofon Fonika 262


Wyposażenie domu
Gramofon do odtwarzania płyt to był nie tylko sprzęt. To była również cała otoczka i atmosfera słuchania muzyki, którą zapewniał adapter Bambino czy na przykład Foniki. Jak mówią nasi dziadkowie i ich przyjaciele to dzięki Bambino można było posłuchać prawdziwej muzyki, spędzić niezapomniany wieczór i zmęczyć nogi w skocznej polce. Fascynacja gramofonami jest nierozerwalnie związana z płytami winylowymi.

Momenty, gdzie ściera się nowe pokolenie z tym już siwiejącym zawsze są burzliwe. Gdy nowe pokolenie biegało z magnetofonem na kasety, seniorzy z dumą włączali swoje gramofony. Jak nigdy byli przekonani o wyższości gramofonów nad nowoczesnymi wynalazkami.
Jak wówczas mawiali, dźwięk z płyty miał w sobie coś magicznego. Sam widok sterty kolorowych płyt w okresie PRL-u był czymś niecodziennym i barwnym.
Adapter- inaczej gramofon włączało się, gdy w domu zazwyczaj było kilka osób. Adapter zazwyczaj był schowany na szafie lub w kącie . Najpierw trzeba było go ustawić w odpowiednim miejscu, otworzyć i przygotować. Każdy z nas pamięta charakterystyczny ruch do tyłu igłą adapteru. Po tym ruchu płyta zaczynała się kręcić.

Posiadówki przy muzyce były nie lada rozrywką. Raz sąsiedzi spotykali się przy Bambino innym razem przy adapterze Fonika 262. Oba modele były niezwykle popularne w tamtych czasach. Zarówno gramofony Bambino jak i Fonica to gramofony walizkowe z wzmacniaczem. Oczywiście porównując dźwięk generowany przez te urządzenia do nowoczesnego sprzętu otrzymujemy zupełnie inną intensywność i jakość dźwięku. Tak naprawdę porównywanie dzisiejszego sprzętu do gramofonów jest profanacją. Wraz z włączaniem wieczorem Foniki pojawiała się wspaniała atmosfera, specyficzny luz i bardzo często taniec.
To było coś więcej niż słuchanie muzyki. To było wspólne spędzenie czasu.
Korzeniami gramofonów w Polsce była Łódź. W 1945 w Łodzi otwarto Łódzką Fabrykę Państwowych Zakładów Radio i Teletechnicznych. Od tego czasu na rynek wyprodukowano wiele modeli mniej lub bardziej udanych gramofonów między innymi: pierwszy model ze wzmacniaczem lampowym Karolinka oraz następca Karolinki-jej dziecko czyli Bambino. Kolejnymi znanymi gramofonami były : G500 oraz Mister Hit. Tak aż do wyprodukowania gramofonu Hi FI.
Pasjonatów dźwięków z gramofonu na płyty jest tak wielu,że ciągle powstają nowe modele, które z jednej strony nawiązują do modeli z przeszłości z drugiej strony chcą dodać jakiś swój akcent wraz z nowoczesnymi rozwiązaniami podnoszącymi jakość dźwięku.

Komentarze